Grypa ptaków w Polsce

Komentarz prezesa zarządu SuperDrob, 16 kwietnia 2021:

„Dzisiejsza sytuacja związana z ubojem sanitarnym stad reprodukcyjnych spowodowanych przez grypę ptaków będzie skutkowała dużymi zmianami cen mięsa drobiowego na rynku w perspektywie najbliższych około 40 dni. Jako branża nie jesteśmy w stanie zastąpić czymkolwiek innym około 30% spadku uboju – nie ma takich ilości obecnie w Europie, które mogłyby nam pomóc.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, dlatego, że został uderzony największy obszar koncentracji żywca, czyli okolice Żuromina i Mławy. Mamy dane na dzisiaj, jednak nikt nie jest w stanie przewidzieć co przyniesie jutro. Tak złej sytuacji jeszcze nie było.” – Marcin Świąć – prezes SuperDrob S.A.

Dyrektor ds. Handlu:

„Statystyki wylęgów piskląt kurczęcych za styczeń i luty 2021 wskazują na spadek produkcji mięsa kurczęcego w Polsce o 8%. Skutkuje to dzisiaj brakami w podaży oraz wzrostem cen żywca. Odmrażanie gospodarek w poszczególnych krajach europejskich spowoduje dodatkowy popyt na mięso, którego fizycznie polscy producenci nie będą w stanie dostarczyć. Tak duża różnica pomiędzy podażą i popytem musi spowodować wzrost cen. Skala tego wzrostu jest obecnie trudna do oszacowania.” – Tomasz Brus dyrektor ds. Handlu SuperDrob S.A.

Więcej o grypie ptaków: Sezon zachorowań na grypę również u ptaków. Czym jest ta choroba i czy jest groźna dla ludzi?