Festiwal dla pracowników z całego świata

W Polsce większość imigrantów zarobkowych to Ukraińcy. Sąsiedzi zza wschodniej granicy stanowią także sporą część załogi, która pracuje w zakładach produkcyjnych firmy SuperDrob. Bez nich, a także bez innych zatrudnionych tam pracowników zagranicznych, trudno sobie wyobrazić rozwój tego przedsiębiorstwa. Dlatego od 4 lat firma SuperDrob organizuje w Karczewie (k. Otwocka) dla nich oraz ich rodzin specjalne wydarzenie integracyjne – „Międzynarodowy SuperFestiwal”.

Pochodzą z różnych stron świata z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Tadżykistanua nawet dalekiego Nepalu. Jest ich w Karczewie ponad 500 osób. Są emigrantami zarobkowymi, którzy od 10 lat zasilają lokalną gospodarkę gminy Karczew, a także przyczyniają się do rozwoju firmy SuperDrob – jednego z głównych graczy na rynku rolno-spożywczym w Polsce. Ponadto są żywymi przykładami na to, że słowo „emigrant” nie musi wywoływać negatywnych emocji. To właśnie ze względu na nich od kilku lat jesienią organizowany jest w Karczewie Międzynarodowy SuperFestiwal.

Wydarzenie ma być nie tylko formą podziękowania za ich codzienną, ciężką pracę. Ma ono także walor integracyjny. Daje okazję pokazanie się ludziom z Ukrainy, Mołdawii, Białorusi czy Nepalu od innej strony, od strony sportowej, jak i kulturowej (kulinaria, tańce). Tym samym SuperDrob (jako firma działająca nie tylko na rynku polskim, ale i za granicznym) realizuje misję integrowania różnych narodowości zarówno na poziomie korporacyjnym, jak i w sferze relacji z lokalną społecznością.

Najlepszymi sposobami na obalanie stereotypów narodowościowych i etnicznych, to pokazanie emigrantów od tej strony, która jest wspólna dla wszystkich ludzi. Jest nim najczęściej sport oraz kultura (np. taniec, kuchnia). Tak jest również w przypadku Międzynarodowego SuperFestiwalu w Karczewie.

Wydarzenie odbyło się 15 września (ndz) w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacjiw Karczewie i składało się z dwóch elementów. Jednym z nich są emocje sportowe związane z turniejem piłkarskim między zespołami reprezentującymi swoje ojczyste strony.

W finale grali pracownicy z Ukrainy i Polski, wygrała drużyna ukraińska (2:0).

Drugim elementem Międzynarodowego SuperFestiwalu jest piknik, podczas którego mieszkańcy gminy Karczew mają możliwość spróbowania specjałów zagranicznych kuchni, a także mogą poznać bliżej kulturę innych narodów (i często przekonać się o tym, iż ich przedstawiciele nie są tak wcale inni od nich samych).

Poprzez tego rodzaju społeczne działania, SuperDrob chce podkreślić, jak przemyślana i długotrwała integracja ludności napływowej jest możliwa –  z korzyścią dla wszystkich. Efektem starań firmy, która pomaga we wszystkich kwestiach związanych z migracją, zagraniczni pracownicy są zdyscyplinowani, a także dobrze odnajdują się w społeczności lokalnej. Tym samym niwelowane są potencjalne przyczyny powstawania frustracji oraz tworzenia się krzywdzących miejskich legend o podłożu etnicznym bądź narodowościowym.

Małe ojczyzny mogą być pozytywnie wielobarwne, wielokulturowe.

GŁOS ORGANIZATORÓW:

 Randa Ombach, CSR manager

– Tworząc SuperFestiwal chcemy ukazać różnorodność i ludzki potencjał naszych pracowników z różnych stron świata. Dać im zaprezentować się w innych rolach, niż te, w których są na co dzień. W czasie SuperFestiwalu nie są już tylko pracownikami SuperDrobu, ale piłkarzami, tancerzami, czy kucharzami. Chcemy dać im okazję, by poczuli dumę z własnej kultury i z siebie jako ludzi. Z dala od ojczyzny mają okazję poczuć, że są trochę w domu.

Jan Grzegrzółka, dyrektor zakładu SuperDrob w Karczewie

  – Budujemy zaangażowany zespół do pracy w naszych zakładach. Pracownicy zagraniczni szybko się dostosowują do wymagań pracy i panujących zwyczajów. SuperDrob stara się im pomagać we wszystkich kwestiach związanych z migracją, nową pracą i odnalezieniem się w Karczewie, Lublinie i pozostałych zakładach. Specjalnie dostosowaliśmy system produkcji i rozkład zmian pod to wydarzenie. Dzięki temu zgromadziliśmy ponad 500 pracowników oraz ich rodziny i znajomych. I spotykamy się już po raz trzeci, więc można powiedzieć, że to już nasza tradycja.

Łukasz Zając

–  SuperDrob jako pracodawca odpowiednio dostosowuje warunki pracy i zapewnia szkolenia
o różnicach kulturowych dla swojej kadry zarządzającej. W firmie panuje przyjazne nastawienie do wielokulturowości. W komunikacji z załogą wykorzystujemy m.in. język rosyjski. Jest on obecny także w biuletynie informacyjnym i ogłoszeniach dla pracowników. 
Bardzo budujące jest widzieć jak nasi pracownicy z dumą prezentują własną kulturę i są otwarci na nowe zwyczaje. Uśmiech uczestników SuperFestiwalu to naturalny znak udanych relacji i wspólnej pracy.

SuperDrob SA to grupa spożywcza oferująca produkty drobiowe – tradycyjne i nowoczesne (dania gotowe z drobiu tzw. convenience food). Jest liderem eksportu branży drobiarskiej w Polsce. Za granicę wysyła połowę swoich produktów, głównie do krajów UE a także Chin  i Japonii. Posiada bogate doświadczenie w całościowym procesie hodowli i przetwórstwa drobiu „od jaja po gotowy produkt na półce”. Zatrudnia ponad 2500 osób. Przychód grupy kapitałowej za 2018 r. to ok. 1,5 mld zł. Główne zakłady przetwórstwa znajdują się w Karczewie, Łodzi, Lublinie. Firma jest na rynku od 26 lat.