Informacje prasowe

O SuperDrob – najważniejsze fakty

Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy słownik Grupy SuperDrob. 

Słownik (2020)

Bezpieczeństwo procesów i produktów
Bezpieczeństwo i wysoka jakość produkcji są wynikiem współpracy wielu osób w Działach Produkcyjnych, Dziale Kontroli Jakości, Dziale Badawczo-Rozwojowym z dyrekcją zakładów.
Każdy z nowo przyjętych pracowników produkcji przechodzi szkolenia wstępne wymagane przez system HACCP, dotyczące Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) i Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP).
Każdy pracownik raz w roku przechodzi dedykowane szkolenie prowadzone przez Dział Kontroli Jakości.
Dalej w strukturze są pracownicy nadzoru, tj. Kierownicy, Mistrzowie i Brygadziści, którzy sprawują kontrolę nad pracownikami produkcji. W każdej chwili służą im pomocą i wsparciem. Pracownicy nadzoru przechodzą dodatkowo cykliczne szkolenia z wymagań standardu BRC, który jest jednym z najważniejszych wytycznych dla naszej pracy. Szkolenia przeprowadzane są przez uznane firmy zewnętrzne.
Na samym końcu jest Dział Kontroli Jakości, który jest jednostką nadrzędną, kontrolującą całość produkcji pod kątem jakości i bezpieczeństwa.

CP Foods
Charoen Pokphand Foods Plc jest światowym liderem w sektorze rolno-spożywczym. Jest jednym z czołowych producentów, przetwórców i eksporterów mięsa w południowo-wschodniej Azji oraz jednym ze światowych liderów w produkcji paszy dla drobiu, trzody chlewnej, ryb czy krewetek oraz karmy dla zwierząt domowych (kotów i psów). Generuje ponad 16 mld $ rocznego obrotu.

Dania convenience
SuperDrob już od lat jest liderem w segmencie produktów convenience, czyli dań gotowych, które są głęboko mrożone lub schłodzone. Mamy ogromne know-how i doświadczenie zdobyte w trakcie wieloletniej współpracy z zagranicznymi kontrahentami. Dzięki temu wiemy, na co jest największe zapotrzebowanie w krajach Europy Zachodniej i jak kreować nowe trendy w tym obszarze.

Dbamy o dobrostan
Od początku łańcucha produkcyjnego mamy nadzór i kontrolę nad naszym surowcem. Dzięki własnej wylęgarni i opiece weterynaryjnej mamy stały wgląd w to, co dzieje się ze zwierzętami na każdym etapie ich życia. Cały proces chowu prowadzony jest zgodnie z opracowanym przez nas wewnętrznie Przewodnikiem Jakości dla producentów żywca.
Na każdym etapie uboju i transportu dbamy o dobrostan zwierząt. To zadanie jest naszym priorytetem. Również w tej kwestii przechodzimy zewnętrze audyty naszych odbiorców, które potwierdzają wysoki poziom zachowywanego przez nas dobrostanu.
Wszyscy kierowcy i pracownicy Działu Uboju Drobiu są przeszkoleni z zakresu dobrostanu zwierząt zarówno wewnętrznie, jak i przez zewnętrzne podmioty. Prowadzimy też dla naszych hodowców spotkania, w trakcie których przekazujemy informacje związane z dbaniem o dobrostan i jego wpływem na późniejszą jakość mięsa.
Posiadamy Certyfikację Genesis na poziomie stad reprodukcyjnych i wylęgarni. 50% procent surowca do produkcji również pochodzi z ferm certyfikowanych.

Fundacja Uskrzydlamy SuperDrob
Jej celem jest pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, ale także wsparcie zdolnych dzieci i młodzieży. Czytaj więcej: >>> https://uskrzydlamy.org

Historia SuperDrob
Powstanie firmy SuperDrob ma swój początek w wizji i chęci spełniania marzeń jednego człowieka. To właśnie w głowie i sercu Henryka Lipki zrodziła się chęć powrotu do kraju i wsparcia polskiej gospodarki. Lata przebywania poza Polską, ze względu na panujący wcześniej ustrój, wywołały potrzebę powrotu i wsparcia przemian gospodarczych w odradzającej się ojczyźnie. Tak właśnie, od wykupienia przez założyciela SuperDrob Warszawskich Zakładów Drobiarskich w 1993 roku, zaczęła się nasza historia.
Przedrostek „super” również nie wziął się znikąd. Wpisuje się on w filozofię Henryka Lipki. Dla niego zawsze SuperDrob miał być napędzany przez ambicję sięgającą aż po horyzont. Stąd na przestrzeni ostatnich 27 lat tak ogromna zmiana, która spowodowała, że przestaliśmy być rodzinną firmą rolno-spożywczą z Karczewa.
Obecnie produkty SuperDrob można kupić w różnych miejscach świata. Spełniamy najwyższe standardy jakości, dzięki którym jesteśmy obecni na tak wymagających rynkach, jak Wielka Brytania, Francja czy Japonia. Jako jeden z pięciu zakładów w Polsce mamy również pozwolenie na eksport do Chin.

Hodowcy: ponad 130 partnerów
Wszyscy hodowcy pracujący dla SuperDrob są starannie dobierani. Wyszukujemy na rynku rolników, którzy mają już ugruntowaną produkcję, i robimy dokładny wywiad dotyczący ich wcześniejszej pracy. Podpisanie kontraktu z naszą firmą daje każdemu hodowcy różne korzyści. Mamy własne wylęgarnie, więc dostarczamy pisklęta, które znamy od samego początku, a zarówno stada zarodowe, jak i wylęgarnie przechodzą procesy certyfikacji. Mamy swoją wytwórnię najwyższej jakości pasz, która jest ściśle dostosowana do różnego rodzaju chowu – czy standardowego, czy Kurczaka Sielskiego. Wreszcie, mamy również własną opiekę weterynaryjną, a pracujący w firmie Avet lekarze doskonale znają specyfikę tych konkretnych ptaków. Dodatkowo nasi zootechnicy odwiedzają każdą fermę co najmniej raz w rzucie. Ich zadania to rozmowa i wsparcie oraz poznanie potrzeb poszczególnych hodowców.

Krewetki
Grupa CP Foods znajduje się w pierwszej trójce producentów krewetek na świecie. Możemy śmiało stwierdzić, że jakość krewetek CPF jest najwyższa z możliwych. Pochodzą z zielonej części środkowego Wietnamu, oddalonej od zagłębia przemysłowego na południu. Jest zachowana pełna integracja pionowa: od własnych wylęgarni, przez wytwórnie pasz, fermy, aż do własnych zakładów produkcyjnych. Cały łańcuch, na każdym etapie, posiada wszystkie możliwe certyfikaty jakości i zrównoważonej produkcji. Sprzedaż krewetek King Prawn rozpoczęła się na rynku polskim w listopadzie 2019 roku w sieci sklepów Lidl. Odpowiada za to CPF Poland.

Kurczak Sielski
Produkujemy bezpiecznie i wdrażamy innowacyjne produkty. Zespół specjalistów, który pracuje nad nowymi rozwiązaniami, postawił sobie za cel stworzenie „kurczaka jutra”. Jest to głęboko zapisane w filozofii firmy i jej strategii rozwoju. Pierwszą odpowiedzią na tę potrzebę jest linia produktów z Kurczaka Sielskiego. Chcemy szukać nowych rozwiązań, projektować swoje produkty w sposób zrównoważony, uwzględniając wysokie standardy dobrostanu zwierząt.
Polski konsument jest coraz bardziej świadomy tego, co kupuje, i poszukuje produktów naturalnych i zdrowych. (Analiza przygotowana przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – IERiGŻ). Z tego też powodu cała linia produktów z Kurczaka Sielskiego wpisuje się w najnowsze trendy rynkowe. Dostrzegamy potrzeby konsumentów i oferujemy coraz więcej propozycji wędlin, dań semi (do odpieczenia) i dań gotowych na bazie tego surowca. Dzięki temu jakość tych produktów przetworzonych wyróżnia się na rynku.

Pasze

Troska o jakość rozpoczyna się już na etapie produkcji paszy dla zwierząt. Od najwyższej jakości ziaren i najnowszych technologii, pozwalających na wyprodukowanie pełnoporcjowych mieszanek paszowych dla kurcząt, zależy przecież zdrowie zwierząt. Otwarcie w kwietniu 2019 roku nowoczesnej wytwórni pasz ŁukPasz pozwoliło nam do końca zintegrować cały proces. Innowacyjne rozwiązania umożliwiające produkcję granulatów dostosowanych do różnych wymagań hodowców pozwalają nam zaopatrywać w paszę również tych najbardziej wymagających. Wśród naszych mieszanek paszowych znajdują się także karmy bez GMO, wyprodukowane tylko z polskich zbóż.

Rebranding
Jednym z przełomowych momentów w historii firmy był rok 2015. Do tego czasu skupialiśmy się na produkcji najwyższej jakości produktów, które były sprzedawane pod markami własnymi naszych partnerów zagranicznych. Zaczął się jednak nowy etap, w którym zdecydowaliśmy się położyć nacisk na rynek polski i stworzyć produkty sygnowane przez SuperDrob. Symbolem tych zmian była także nowa identyfikacja wizualna marki i nowe logo – superkurka, która patrzy w przyszłość pełną wyzwań.

Redukcja zużycia energii
Ze względu na specyfikę pracy i działania zakładów, w których temperatura musi być na stałym, niskim poziomie, największe zużycie energii elektrycznej generuje w każdym z nich maszynownia chłodnicza – to około 92–95% poboru całej energii elektrycznej dla zakładów. To właśnie wokół niej koncentruje się większość planów i pomysłów na inwestycje i usprawnienia. W każdym z zakładów zainstalowane zostały nowoczesne systemy monitorujące temperaturę w każdej ich części. Dzięki temu bieżące przesyłanie informacji dotyczących nawet najmniejszej zmiany jest od razu wychwytywane przez odpowiedniego pracownika i umożliwia szybką reakcję. Daje to możliwość lepszego i bardziej zrównoważonego gospodarowania zużywaną energią, a także zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo utrzymania reżimu temperaturowego. W tym temacie pomaga też bieżące monitorowanie zużycia i instalacja Strażnika Mocy nadzorującego pracę urządzeń energochłonnych.

Serwis edukacyjny O-Kurczaki

Dzielimy się z innymi wiedzą, którą przekazali nam eksperci w swojej dziedzinie. Rozmawiamy z naukowcami i specjalistami, czytamy fachową literaturę. Chcemy informować o bieżącej sytuacji rynku drobiu w Polsce. Interesują nas również innowacje, nowe technologie i badania naukowe, które przyczyniają się do rozwoju i poprawy jakości mięsa oraz mają wpływ na polepszenie sytuacji zwierząt hodowlanych. Wszystko staramy się przekazać w prostej formie, przystępnej dla przeciętnego czytelnika. Posiadamy tysiące czytelników.

SuperInicjatywy
Jednym z kanałów komunikacji jest organizowane od 2016 roku wydarzenie pod nazwą SuperInicjatywy. Jest to coroczne spotkanie NGO’s, klubów sportowych, fundacji, władz lokalnych i stowarzyszeń, mające na celu poznanie ich aktualnych planów i potrzeb. Dzięki temu możemy wszyscy lepiej zrozumieć, jaka jest nasza bieżąca sytuacja. Widzimy też dokładniej, jak my jako firma możemy lepiej odpowiadać na oczekiwania naszych interesariuszy i w czym oni mogą pomóc nam. SuperInicjatywy to również przestrzeń do dzielenia się doświadczeniem i wiedzą. Nieodłączną ich częścią jest panel edukacyjny, w trakcie którego reprezentanci wybranych jednostek przedstawiają krótkie referaty dotyczące różnych przydatnych zagadnień. Mówiliśmy np. o sprawozdawczości, networkingu czy możliwości wykorzystania mediów społecznościowych do promowania swoich działań.

Tweetup
Food Tweetup – networking branży spożywczej i mediów. Tweetup to spotkanie użytkowników Twittera. To doskonała okazja na to, aby komentatorzy, eksperci, dziennikarze i liderzy branży mogli się poznać w świecie realnym. Jak można było się przekonać, w Polsce Twitter to nie tylko polityka, ale również #AGRO #FMCG #FOOD. SuperDrob zorganizował 3 edycje Tweetupu (dane na sierpień 2020).
„Chcemy pokazać, że ta platforma społecznościowa skupia wiele interesujących osób związanych z produkcją żywności jako strategicznego zasobu państwa” – mówi twórca spotkań, Łukasz Zając.

Warsztaty Kuchnia SuperTrampkarza
Firma od lat wspiera wiele lokalnych klubów sportowych dla dzieci. W drugiej połowie 2019 roku opracowaliśmy program i założenia warsztatów pod nazwą Kuchnia SuperTrampkarza. Edukacja konsumencka jest bardzo cenną rzeczą, którą może zrobić tak duża firma spożywcza jak jest SuperDrob. Dzięki takim inicjatywom jak Kuchnia SuperTrampkarza hasło, które od lat towarzyszy firmie: „Wspieramy młode talenty” może być wcielane w życie i mieć faktyczne odzwierciedlenie w realnej zmianie nawyków żywieniowych i dbaniu o młodych sportowców.

Zużycie wody
Jesteśmy firmą świadomą, która chce działać odpowiedzialnie. Dlatego też wśród naszych priorytetów znalazła się kwestia ograniczenia zużycia wody w każdym z naszych zakładów. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak cennym bogactwem naturalnym jest woda, stąd prowadzone inwestycje mające na celu optymalizację jej zużycia i umożliwienie ponownego wykorzystania.

  • Zainstalowaliśmy specjalne systemy do mycia tuszki – Bio Turbo, które rozpylają mikrocząsteczki wody zmieszane z powietrzem pod dużym ciśnieniem. Efekt końcowy jest bardzo dobry, a pozwoliło to zmniejszyć zużycie wody do 5,8 m3/t żywca w 2018 i 5,32 m3/t żywca w 2019 roku (w 2017 roku było to 6,66 m3/t żywca). W 2020 roku inwestycja ta zostanie również wdrożona w zakładzie w Lublinie.
  • Wykonaliśmy inwestycję dotyczącą systemu recyrkulacji wody – zakupiliśmy urządzenie, które zbiera wodę z całego obszaru w zakładzie, następnie jest ona filtrowana i przesyłana dalej do części brudnej. W tej części zakładu jest ponownie wykorzystywana do mycia i namaczania szuflad, mycia kontenerów i pneumotransportu odpadów.
  • Aż 15% wody zużywa mycie zakładów. Przez ostatnie dwa lata wymieniliśmy wszystkie dysze na te nowej generacji, o zużyciu wody 25 l/min (przy starych dyszach było to 40 l/min). W tym zakresie również inwestujemy w innowacyjne rozwiązania, które zastosowane są już w zakładach w Karczewie i Łodzi. Ze względu na dobre rezultaty i duże oszczędności (rzędu 100 kW mocy cieplnej) będziemy je implementować w Lublinie i Goleniowie.
  • Zainstalowaliśmy przemienniki częstotliwości do pomp wody w stacji uzdatniania wody, aby automatycznie dopasowywać ilość wody do zapotrzebowania.
    Wymieniliśmy na nowy, bezobsługowy, system sterowania stacji uzdatniania wody oparty na SCADA.

Chcemy pomóc w znalezieniu podstawowych informacji o naszych firmach. Jeżeli czegoś brakuje, napisz do nas: pr@superdrob.pl

Czytaj także:
Ważne projekty realizowane przez SuperDrob